anasayfa  
portfolyo  
akademik çalışmalar  
hizmetler  
case studyAbdullah Oğuz
 
Yapımcı ve Yönetmen Abdullah Oğuz flash web sitesini tasarlaması için Cem Göknil'le çalıştı.
Müşteri: Abdullah Oğuz
Hizmet: Web Sitesi Tasarımı
 

“Asmalı Konak” dizisi ve filmi, “O Şimdi Asker”, “O Şimdi Mahkum”, “Mutluluk” gibi yapımları üstelenen, yapımcı ve yönetmen Abdullah Oğuz, hem film projeleri, hem de kurduğu ve işlettiği şirketler hakkında bilgi veren bir internet sitesi kurulması için Cem Göknil’le anlaştı.

Basının, Abdullah Oğuz’un bir filmi hakkında haber hazırlayacağı zaman önce bu siteyi incelemek isteyecekleri düşünülerek, sitenin geçmişteki ve yeni çıkan tüm filmler hakkında bilgi ve görsel malzeme sağlayan bir kaynak haline getirilmesi hedef olarak belirlendi.

Web Tasarım Hedefleri

Site yoğun miktarda içeriğe sahip olduğu için, ziyaretçinin dikkatini yönlendiren, dört adet içeriği değiştirilebilen ve herbirinin içerisinde bağımsız Flash animasyonlar oynayabilen spot alanı tasarlandı. Bir filmin gündeme gelmesiyle, promosyon için kullanılabilen bu alanlardan, diğer zamanlarda sitenin çeşitli bölümlerini duyurmak için yararlanılmaktadır.

Dijital bir haber arşivi oluşturmak için, teslim alanınan eski gazete kupürleri ve fotoğraflar, Adobe Photoshop ™’ta rötuşlanarak, her haber, içerisinde katalog bilgisini de içeren bir HTML dosyası olarak yeniden hazırlandı.

Dijitalleştirilen haber arşivinin PDF kopyası basın mensuplarının bilgisayarlarına yükleyebileceği şekilde siteye yerleştirildi.

Showreel bölümüne eklenmek üzere teslim alınan videolar, günümüz internet tarayıcılarının desteklediği Flash Video ™ formatına dönüştürülerek siteye eklendiler. Flash Streaming ™ ile sunulan filmler, ilk birkaç saniyesi yüklendikten sonra izlenebilmekte, böylece ziyaretçinin filmi izlemesi için filmin baştan sona yüklemesini beklemesi gerekmemektedir.

Röportaj bölümünü okurken gerçek bir dergiye bakıyormuş hissini yaratmak için bu bölüm okuyucunun köşesinden tutarak çevirebileceği sayfalar olarak tasarlandı.

Kullanıcının sitenin ne kadar süreyle yükleyeceğini bilmediği için siteden çıkmasını önlemek için sitenin yüzde kaç yüklendiğini gösteren yükleme çubuğu eklendi.

Web Tasarım Sonuçları

Müşteriye, hedeflerine uygun olmak üzere; Flash sunumu ile şık, arşiv sistemi ile düzenli, zengin içeriğe sahip ve hızlı yükleyen bir site sunuldu.

Yapımcı ve Yönetmen Abdullah Oğuz flash web sitesini tasarlaması için Cem Göknil'le çalıştı.