anasayfa  
portfolyo  
akademik çalışmalar  
hizmetler  
case studySuperonline Webtel
 
Superonline, Webtel adıyla sunacağı yeni ürünün arayüzünü tasarlaması için Cem Göknil'le çalıştı.
Müşteri: Superonline
Ürün: Webtel
Hizmet: Web Sitesi Tasarımı
 

1996’da “Internet = Superonline” vizyonuyla kurulan, 11 yıl sonra ürün yelpazesi birey ve kurumların iletişim ihtiyaçlarını karşılayan pekçok ürün ve hizmeti kapsayan Superonline, ‘Webtel’ adıyla sunacağı yeni ürünün görsel tasarımını hazırlaması için Cem Göknil’i seçti.

Web Tasarım Hedefleri

Bilgisayardan yurtiçi ve yurtdışındaki telefon numaralarının ucuza aranabileceği, diğer kullanıcıları video sohbete davet edilebileceği konuşma, mesajlaşma ve haberleşme programı olan Webtel’in, kullanma kılavuzu okunması gerekmeyecek kadar kolay kullanılabilen, modern bir arayüzle tasarlanması istendi.

Webtel’in yalnızca bireysel müşterilere değil, kurumsal müşterileri de sunulması, şirketlerin Webtel’i kendi hizmetleriyle entegre ederek müşterilerine özel çözümler sunması hedeflendi. Bu kapsamda, Webtel’in arayüzünün giydirilebilir; yani programın ekran görüntülerinin kurumsal üyelerin kimliklerini yansıtacak şekilde değiştirilebilir olması istendi.

Son olarak, Webtel’de Superonline’a yeni reklam gelirleri getirecek alanlarının tasarlanması istendi.

Web Tasarım Çözümleri

Cem Göknil, Webtel için Windows kullanıcılarının alışık olduğu ikon ve ekranları örnek alarak, kullanıcının yolunu sezgisel olarak bildiği ve her adımda programı keşfetmek zorunda kalmadığı bir arayüz tasarladı.

İletişim ihtiyaçlarını Webtel üzerinden karşılamak isteyen bir kurumun kimliğine uygun olarak Webtel’in nasıl özelleştirilebileceğini tanıtan örnek arayüzler hazırlandı.

Reklam alanların ve reklamlarının zamanlamasının belirlenmesine yardımcı olması için, Webtel’e uygun örnek reklamlar yaratılarak, görüşmeler sırasında bu reklamların nerede ve nasıl oynayacağını tanıtan sunumlar hazırlandı.

Web Tasarım Sonuçları

Superonline’a statik görseller sunmak yerine, ikonların, butonların, reklam tiplerinin çalıştığı bir Webtel maketi teslim edildi. Superonline yöneticileri bu maket üzerinden Webtel arayüzünün tasarımında hangi değişiklikleri istediklerini net olarak değerlendirebildiler. Bu sayede Webtel yazılımını geliştiren şirkete kesin tasarımlar sunulduğu için, yazılımcı şirket vaktini uygulamaya odaklanarak geçirdi ve Superonline’a biden fazla tasarım uygulama ücreti fatura etmedi.

Superonline, Webtel adıyla sunacağı yeni ürünün arayüzünü tasarlaması için Cem Göknil'le çalıştı.